АІКОМ, статус викладачів і результати навчання за кордоном: у профільному комітеті ВРУ розповіли, який прогрес у цих питаннях

АІКОМ, статус викладачів і результати навчання за кордоном: у профільному комітеті ВРУ розповіли, який прогрес у цих питаннях

Кабмін ухвалив постанову, яка врегулює впровадження Автоматизованого інформаційного комплексу освітнього менеджменту (АІКОМ), у закладах вищої освіти мають розмежувати посади педагогічних і науково-педагогічних працівників, а МОН має унормувати процедуру визнання результатів навчання, здобутих за кордоном. Про це у своєму телеграм-каналі повідомив очільник Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак, коментуючи результати засідання відповідного комітету.

1.АВТОМАТИЗОВАНИЙ ІНФОРМАЦІЙНИЙ КОМПЛЕКС ОСВІТНЬОГО МЕНЕДЖМЕНТУ (АІКОМ)

Одне із питань, яке розглянули під час засідання, — прогрес у впровадженні АІКОМ (Автоматизованого інформаційного комплексу освітнього менеджменту). Це державна цифрова система, покликана об’єднати всі освітні дані країни: від електронних журналів і підручників до обліку учнівства, шкіл, вчителів/льок, фінансування та звітності.

Мета системи АІКОМ:

  • зменшити бюрократію;
  • забезпечити прозорість освітньої системи;
  • допомогти ухвалювати рішення на основі актуальних і правдивих статистичних даних;
  • покращити доступ до якісної освіти.

Попри те, що законодавча база для запуску АІКОМ існує ще з 2022 року, технічна реалізація проєкту затримувалась. Причина — відсутність змін до Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти (ЄДЕБО), які мав затвердити Кабмін.

«Комітет сьогодні втретє повернувся до цього питання (до цього ми розглядали його у квітні та червні). Сьогодні на засіданні відзначили, що Кабінет Міністрів ухвалив необхідну постанову. Це означає, що процес близький до завершення. Чекаємо на офіційну публікацію», — розповів Сергій Бабак.

2. ЗАКОН «ПРО ПІДТРИМКУ НАУКИ У ЗВО»

Ще одне проблемне питання, за словами Сергія Бабака, — відсутність підзаконних актів, необхідних для реалізації Закону №3791-ІХ «Про підтримку науки у закладах вищої освіти». Документ, зокрема, передбачає, що викладачів/ок університетів можна визначати педагогічними працівниками (нині вони всі є науково-педагогічними), що дає їм право на соціальні гарантії та певні пільги.

Для цього потрібно:

  • затвердити перелік нових посад педагогічних працівників у ЗВО;
  • визначити порядок їхньої атестації.

Обидва документи мали ухвалити ще до травня 2025 року. 

«Станом на сьогодні — не затвердили жодного. Комітет не знімає це питання з контролю. Ухвалили рішення, що МОН до 1 числа кожного місяця повідомлятиме про виконання цих двох ключових пунктів плану», — розповів Сергій Бабак.

3. ВИЗНАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ НАВЧАННЯ, ЗДОБУТИХ ЗА КОРДОНОМ

Третє контрольне питання стосувалося визнання результатів навчання, здобутих за кордоном. Відповідний закон ухвалили ще навесні, однак низку підзаконних актів, які забезпечують його впровадження, досі не затвердили.

Зокрема, за словами очільника профільного комітету ВРУ, МОН має:

  • внести зміни до Положення про індивідуальну форму навчання;
  • протягом місяця надати комітету звіт про стан виконання заходів щодо реалізації закону.

У комітеті наголосили на необхідності оперативного завершення всіх процедур, аби діти, які змушені були виїхати з України, могли безперешкодно інтегруватися в українську освітню систему.

Фото Freepik