Обов’язкова англійська в садочках: які безплатні матеріали доступні для педагогів дошкілля

З вересня 2026 року вивчення англійської мова стане обов’язковим для дітей від 5 до 6 років в усіх закладах дошкільної освіти. Про це йдеться в Законі «Про застосування англійської мови в Україні». Утім, для реалізації змін у практиці, педагоги й педагогині потребують доступних інструментів. У Міністерство освіти і науки розповіли, які можливості нині доступні для освітян і освітянок.
1. Онлайн-платформа з курсами та матеріалами для вихователів
Педагоги/ині дошкілля можуть скористатися спеціальним розділом на платформі Ukrainian English Language Teacher Learning Platform. Там є:
- безплатний онлайн-курс з методики викладання англійської мови в дитячому садочку;
- практичні матеріали: пісні, сюжетні тексти, відео, ігри, — розроблені для дітей віком від 4 до 6 років;
- адаптовані ресурси для використання в повсякденній роботі.
2. Методичний порадник
МОН спільно з компанією «Лінгвіст» та командою підтримки реформ розробило для педагогів/инь дошкілля сучасний методичний посібник. Він базується на підходах, що відповідають віковим особливостям дошкільнят і пропонує проводити навчання через гру.
Особливу увагу в посібнику приділили методу Total Physical Response (TPR) — коли дитина вивчає слова не лише на слух, а й з допомогою руху, жестів, гри. Це активізує пам’ять, покращує концентрацію та стимулює бажання вчитися.
У посібнику також можна знайти:
- інструкції для занять з різними типами сприйняття (візуальне, аудіальне, кінестетичне);
- поради для адаптації матеріалів до потреб конкретної групи.
3. Вебінари для педагогів дошкілля
Для вихователів/льок, які вже проводять заняття з англійської або тільки планують, доступні 8 вебінарів українською мовою (з частковим використанням англійської). Вони охоплюють такі теми:
- організація занять;
- оцінювання прогресу;
- інтеграція мови у щоденні активності;
- практичні приклади проведення занять.
Переглянути записи вебінарів можна тут.
4. Навчання для освітян і освітянок
Як наголошують у МОН, обов’язкове впровадження англійської в дитсадках не означає, що всі вихователі/льки вже мають ідеально володіти іноземною мовою. Навпаки, система навчання побудована з урахуванням різного стартового рівня.
Тому для педагогів/инь проводять курси з англійської мови та методики викладання, незалежно від їхнього попереднього досвіду:
- для новачків — курси з основ мови,
- для досвідченіших — навчання сучасних методик.
Фото Freepik