Оновлюється Державний стандарт дошкільної освіти: що планує змінити МОН

Міністерство освіти і науки України опублікувало для громадського обговорення проєкт нового Державного стандарту дошкільної освіти, який має замінити документ 2021 року. Новий стандарт розробили для впровадження Закону України «Про дошкільну освіту», що набув чинності 1 січня 2025 року.
Які зміни передбачає новий держстандарт і як він вплине на учасників освітнього процесу — пояснюємо далі.
ЩО ЗМІНЮЄ НОВИЙ СТАНДАРТ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ
У стандарті наголошується на дитиноцентризмі, важливості гри як основної діяльності в дошкільному віці, гендерній чутливості, розвитку обдарованості, а також на ролі родини в досягненні освітніх результатів. Документ також підкреслює неприпустимість оцінювання дітей, фокусуючись натомість на розвитку компетентностей.
Як пропонує проєкт стандарту національно-патріотичне виховання починатиметься з садочка. Якщо раніше воно інтегрувалося в інші навчальні процеси, то тепер є конкретні результати, яких мають досягти дошкільники.
Від дітей дошкільного віку очікуватиметься не лише знання державних символів, а й усвідомлення себе як громадянина / громадянки України, обізнаність із національними звичаями, традиціями, народними символами (від соняшника до писанки), елементами українського національного костюма та стравами української народної кухні. Також підкреслюється необхідність виявлення зацікавленості українською культурою та мовою, з повагою до культур інших народностей України.
Читайте також:
Новий стандарт деталізує результати навчання. Замість загальних формулювань, документ пропонує чіткіші індикатори того, що дитина має знати та вміти з кожного освітнього напряму (наприклад, з соціального чи естетичного розвитку). Це забезпечить більшу прозорість для всіх учасників освітнього процесу — педагоги отримають конкретні орієнтири для планування, а батьки — краще розуміння результатів дошкільної освіти. Утім, ідеться не про оцінки чи атестацію, а про формування компетентностей та визначення, наскільки добре діти володіють ними.
В основі стандарту – дотримання демократичних цінностей. Це означає, що вже на дошкільному етапі буде закладатися фундамент для формування активної громадянської позиції, розуміння основних принципів демократії та поваги до прав інших.
Докладніше ознайомитися з проєктом стандарту можна тут:
ЯКИЙ ОЧІКУВАНИЙ ВПЛИВ НОВОГО СТАНДАРТУ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ
Діти будуть занурені в більш структуроване та національно орієнтоване освітнє середовище, що сприятиме формуванню їхньої ідентичності та широкого світогляду. Батьки стануть більш активними учасниками освітнього процесу, особливо щодо національного виховання, і матимуть чіткіше уявлення про очікувані результати навчання. А педагоги отримають нові розробки та оновлені методики, також пройдуть підвищення кваліфікації у сфері національно-патріотичного виховання.
Стандарт стане базою для створення освітніх програм та забезпечення наступності між дошкільною та початковою освітою.
Пропозиції та зауваження до проєкту можна надсилати до 16 липня 2025 року на електронну адресу [email protected].
Фото Freepik