Уряд затвердив постанову, яка передбачає нові типи закладів дошкільної освіти: що це означає для батьків, педагогів і громад

Уряд України ухвалив постанову №818 «Про типи організації освітньої діяльності закладів дошкільної освіти», повідомляє Сергій Бабак, очільник парламентського Комітету з питань освіти, науки та інновацій. Документ створює нормативну базу для запуску та легалізації нових форматів дитячих садочків, передбачених ще торік Законом «Про дошкільну освіту».

ЩО ПЕРЕДБАЧАЄ ПОСТАНОВА?

За словами Сергія Бабака, відтепер в Україні можуть офіційно функціонувати такі типи закладів дошкільної освіти:

  • ясла — для дітей віком від 3-х місяців до 3-х років;
  • дитячий садочок — класичний формат для дітей від 2-х до 6–7-ми років;
  • мобільний садочок — освітній простір на базі спеціально обладнаного транспорту. Призначений для територій, де інші форми доступу до дошкільної освіти відсутні;
  • сімейний (родинний) садочок — садок за місцем мешкання родини. У ньому надають освітні послуги як дітям із цієї сімʼї, так і дітям, які не є її членами;
  • мінісадочок — невеликий ЗДО, де одночасно перебувають не більше ніж п'ять дітей;
  • центр педагогічного партнерства — заклад, де послуги надають за участі батьків або одного з них, з фокусом на ранній розвиток;
  • центр розвитку дитини — для участі в окремих освітніх програмах або отримання психологічної, педагогічної чи корекційної допомоги.

Докладніше про кожен тип ЗДО читайте в нашому матеріалі: 

ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО?

Як розповів Сергій Бабак, Закон «Про дошкільну освіту» розв’язав два важливі питання:

1. Легалізував альтернативні форми дошкілля. Багато з них (мінісадочки, сімейні садочки, приватні центри) існували в громадах і раніше, однак не мали жодного юридичного статусу. Вони працювали у «сірій зоні», не могли проходити перевірки, одержувати фінансування або офіційно працевлаштовувати персонал.

А завдяки постанові №818 освітяни/ки, громади та приватні ініціативи зможуть офіційно запускати нові моделі дошкільної освіти. Це особливо актуально для прифронтових регіонів, де стаціонарні садочки зруйновані або недоступні, а також для дітей з особливими освітніми потребами, які потребують більш гнучкого підходу.

2. Також закон надав громадам більшу автономію. Він передбачив можливість для ОТГ самостійно встановлювати розміри заробітної плати, премій і надбавок для вихователів/льок. Сама ж постанова дає правовий інструмент для реалізації цієї норми закону. Що, своєю чергою, дасть можливість зберегти кваліфіковані кадри в дошкіллі й мотивувати освітян/ок залишатися у професії.

Положення постанови поширюються на:

  • державні, комунальні, приватні та кооперативні заклади;
  • юридичних осіб, у складі яких є дошкільні підрозділи;
  • ФОПів, які працюють у сфері дошкільної освіти.

Нагадаємо, хоч Закон «Про дошкільну освіту» ухвалили ще влітку 2024-го року, робота над нормативною базою просувалась вкрай повільно. Із 94-х необхідних нормативних актів за перші 7 місяців не затвердили жодного.

Фото Freepik