Як подавати заяви на бюджет/контракт та обирати пріоритетності: докладна інструкція

У 2025 році прийом заяв і документів від вступників/ць для здобуття ступеня бакалавра, а також магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямувань триватиме з 19 липня до 1 серпня (до 18:00 за Києвом). Водночас цьогоріч вступна кампанія в Україні відбувається з низкою новацій, які суттєво впливають на процедуру подання документів.
- Що змінилось у поданні заяв на вступ на бюджет та контракт у 2025 році?
- Як розставити пріоритетності бюджетних і контрактних заяв?
- Якою має бути тактика подання заяв на вступ?
Про це під час презентації оновленого алгоритму адресного розміщення заяв для вступу до закладів вищої освіти розповів Олег Шаров, генеральний директор директорату вищої освіти та освіти дорослих МОН. «Вчися.Медіа» публікує конспект найголовнішого.
ПОДАННЯ ЗАЯВ НА БЮДЖЕТ ТА КОНТРАКТ: ЩО ЗМІНИЛОСЬ У 2025 РОЦІ?
З 2015 року в Україні подання заяв на вступ до закладів вищої освіти відбувається за алгоритмом адресного розміщення. У 2016 році в Україні запровадили широкий конкурс, тож механізм модернізували відповідно до цієї новації: абітурієнтів/ок «розподіляють» по ЗВО відповідно до їхніх результатів, пріоритетностей та наявності державних і контрактних місць.
Водночас, за словами Олега Шарова, в останні роки найкращі заклади вищої освіти дедалі більше пропонують вступникам/цям контрактні місця, які є привабливішими, ніж бюджетні. Крім того, у 2024 році були започатковані державні гранти на фінансування навчання на контракті з вибраних спеціальностей. Це спричинило зростання кількості відмов вступників/ць від бюджету. Наприклад, у тому ж 2024-му зафіксували 4,7 тисяч відмов від бюджетних місць на користь контрактних.
«Коли вступники відмовляються від наданих їм рекомендацій на бюджетні місця, це тягне за собою цілий ланцюг негативних наслідків. Наприклад, для самих вступників це означає, що після відмови від бюджету вони фактично позбавляють себе шансів у поточному році отримати будь-яке бюджетне місце чи державний грант», — наголошує Олег Шаров.

Крім цього:
- наступний вступник / вступниця, які не дочекалися цього бюджетного місця, бо воно дісталося тому, хто відмовився, уже не зможе його отримати. Тож він чи вона буде мати або менш привабливе бюджетне місце, або взагалі його не отримає;
- відмова від бюджетного місця впливає і на заклади освіти, адже через це вони не добирають студентів. Більшість бюджетних місць, які не підтвердили вступники/ці, залишаються незаповненими.
Щоб мінімізувати кількість відмов від бюджетних місць, у МОН внесли зміни до алгоритму адресного розміщення. Відтепер система охоплює не лише бюджетні, а й контрактні місця для здобуття ступеня бакалавра, а також магістра медичного, фармацевтичного й ветеринарного спрямування.
Пріоритетності діють як для заяв на бюджет, так і для контрактної форми навчання. Загалом вступники/ці можуть подавати до 15 заяв, із них до 5 на бюджетні місця (решта на контрактні). Але державну підтримку можна отримати лише один раз.
Читайте також:
Отже, заяви на бюджетні місця беруть участь в адресному розміщенні бюджетних місць. Це перший етап надання рекомендацій до зарахування: їх надають через Єдину державну електронну базу з питань освіти (ЄДЕБО).
Однак у низці випадків заяви на бюджет можуть брати участь і в другому етапі — це надання рекомендації до зарахування на контракт безпосередньо закладами вищої освіти (заяви на бюджет використовують як заяви на контракт):
- якщо вступник/ця не підтвердив/ла надану рекомендацію на бюджетне чи контрактне місце;
- якщо вступник/ця не отримав/ла рекомендації;
- якщо вступник/ця отримав/ла і підтвердив/ла рекомендацію, але має бажання здобувати дві освіти (навчатися на двох освітніх програмах) одночасно.
До 2025 року заяви на контракт використовували тільки на другому етапі, коли рекомендації надавали заклади вищої освіти. Із цього року функціонал «контрактних заяв» розширений: спочатку їх використовують в адресному розміщенні контрактних місць (перший етап).
ЯК ПРАЦЮЄ АЛГОРИТМ АДРЕСНОГО РОЗМІЩЕННЯ
Передусім, за словами Олега Шарова, розглядають заяви від найвищої до найнижчої пріоритетності до моменту отримання рекомендації на бюджетне або контрактне місце — або до закінчення розгляду заяв.
Під час порівняння заяв різних вступників/ць на одну бюджетну чи контрактну конкурсну пропозицію рекомендації отримують ті вступники/ці, які мають більші конкурсні бали незалежно від вищих чи нижчих пріоритетностей їхніх заяв.
«Наприклад, якщо в нас є дві заяви від двох різних людей на одну й ту ж бюджетну чи контрактну конкурсну пропозицію, то перевагу отримає той вступник, який має вищий конкурсний бал. Тобто навіть якщо заява з меншою кількістю балів буде мати вищу пріоритетність, це абсолютно ніякого впливу на результат не матиме. Перевагу отримає заява з вищим конкурсним балом», — пояснює Олег Шаров.
Та якщо, наприклад, за другою чи за третьою пріоритетністю надана рекомендація, то всі наступні заяви з нижчими пріоритетностями від цієї особи вже не розглядають. Місця за цими конкурсними пропозиціями будуть надавати тим вступникам/цям, які займають нижчі позиції в рейтинговому списку.
ЯК ТЕПЕР ПОДАВАТИ ЗАЯВИ НА БЮДЖЕТ І КОНТРАКТ: ВАЖЛИВІ НЮАНСИ
Якщо вступник/вступниця хоче брати участь в адресному розміщенні на певну конкурсну пропозицію як на бюджет, так і на контракт, то йому/їй необхідно подавати дві заяви з відповідними пріоритетностями: одну на бюджетне місце і другу — на контрактне.
Ми розуміємо, що, мабуть, природно, коли заява на бюджетне місце буде мати вищу пріоритетність, хоч ми насправді ніяким чином не обмежуємо вступників у цьому виборі.
Олег Шаров
Водночас на етапі самостійного надання рекомендацій ЗВО вступ на контракт можливий за будь-якою заявою.
Як сформувати пакет бюджетних заяв?
«Насправді кажучи, кожний це зробить самостійно, — пояснює генеральний директор директорату вищої освіти та освіти дорослих. — І тут не може бути єдиного, абсолютно універсального алгоритму. Але на підставі багатьох розмов із вступниками, з приймальними комісіями, з батьками, ми можемо сказати, що цей алгоритм виглядає приблизно однаково».
- У МОН радять вступникам спочатку обрати для себе п’ять бюджетних конкурсних пропозицій: КП-01-Б, КП-02-Б, КП-03-Б, КП-04-Б, КП-05-Б (КП- конкурсна пропозиція, Б — бюджет — ред.) в одному чи різних закладах вищої освіти, за однією або різними спеціальностями чи міждисциплінарними освітніми програмами, за однією або різними формами здобуття освіти.
- Після того як вступник/ця підготував/ла для себе цей набір конкурсних пропозицій, йому/їй треба критично їх проаналізувати та провести певний відбір бюджетних заяв.
«Можуть бути різні критерії відбору, але всі вони зводяться до одного ключового критерію — готовності підтвердити вибір у разі отримання рекомендації саме на цю конкурсну пропозицію. Бо, нагадую, якщо вступник не підтверджує надану йому бюджетну конкурсну пропозицію, то він втрачає право в поточному році на бюджет, державний грант чи переведення з контракту на бюджет», — наголошує Олег Шаров.
Читайте також:
Яким же чином визначити, чи готові ви підтвердити цей вибір?
Серед критеріїв відбору, за словами спікера, такі:
- прийняття ЗВО, тобто готовність ідентифікувати себе із закладом, до якого надали рекомендацію;
- прийняття освітньої програми і форми здобуття освіти;
- умови навчання (аудиторне чи дистанційне; стан корпусів, аудиторій, лабораторій, бібліотеки);
- умови безпеки в широкому сенсі;
- потенційне оточення (студенти-колеги, викладачі);
- умови проживання (удома, у гуртожитку, в орендованій квартирі чи кімнаті тощо);
- логістика від місця проживання до місця навчання.
Як сформувати пакет контрактних заяв?
Розглянувши й оцінивши п’ять бюджетних заяв, вступник/ця, припустімо, обрав/ла три заяви: КП-01-Б, КП-02-Б і КП-03-Б. Заяви на контракт можуть бути двох типів:
- такі, де на те саме місце особа подала також заяви на бюджет;
- такі, куди заяви на бюджет особа не подавала (або бюджетних місць за цією конкурсною пропозицією взагалі не передбачено, як, скажімо, у приватних ЗВО, які не здійснюють набору за державним замовленням).
ЯК РОЗСТАВИТИ ПРІОРИТЕТНОСТІ: ТИПОВІ ПРИКЛАДИ
1 варіант. Якщо для вступника/ці навчання на бюджеті завжди привабливіше від контракту:

(КП — конкурсна пропозиція, Б — бюджет, К — контракт, цифри 01–07 — нумерація заяв)
2 варіант. Якщо для вступника/ці найпривабливіша перша конкурсна пропозиція (бюджет або контракт, але саме в цьому ЗВО й на цій спеціальності):

3 варіант. Якщо найбільш привабливою є конкурсна пропозиція без бюджету:

4 варіант. Якщо навчання на бюджеті завжди привабливіше від контракту, але вступник/ця розчарований/а в першій конкурсній пропозиції, тож скасував/ла свою заяву на неї:

Важливо! Коли ви ставите пріоритетність і подаєте заяву, то її вже не можна змінити. Щойно заклад вищої освіти приймає подану вами заяву, — а це може статися буквально за лічені хвилини — ви вже не можете від цієї заяви відмовитись і не можете вплинути на пріоритетність. У такому випадку заяву можна лише скасувати, пояснює Олег Шаров.
За його словами, якщо ви скасовуєте заяву, то вона не буде брати участі в адресному розміщенні. Водночас подати іншу заяву замість анульованої вже не буде змоги. Чи зменшує це шанси на вступ? Формально — так, адже кількість заяв зменшується.
Проте, враховуючи, що можна подати до 15 заяв, навіть якщо кілька з них буде анульовано, це не вплине суттєво на шанси отримати омріяну конкурсну пропозицію та вступити до бажаного закладу вищої освіти. Якщо ж ви хочете відмовитися від першої конкурсної пропозиції, яка мала найвищу пріоритетність, то система розглядатиме наступну заяву, наприклад, з другою пріоритетністю тощо.
Олег Шаров неодноразово наголосив: конкурсні пропозиції в алгоритмі розглядають від найвищої до найнижчої пріоритетності, але зупиняється цей розгляд після того, як на одну з конкурсних пропозицій надана рекомендація. Вона може бути надана на і бюджетну конкурсну пропозицію, і на контрактну.
Але пам’ятайте, що кожен та кожна розставляє пріоритетності, обирає і подає заяви винятково на власний розсуд. Тож раджу розставляти пріоритетності заяв відповідно до своїх реальних уподобань. Звичайно, з урахуванням фінансових можливостей у разі вступу на контракт (з урахуванням гранту чи без нього).
Олег Шаров
У перший день подання заяв Олег Шаров радить не поспішати подавати всі заяви одразу. Пам’ятайте, що пріоритетності можна виставляти в довільному порядку, незалежно від черговості подання заяв: не обов’язково першою подавати заяву із найвищою пріоритетністю, а останньою — з 15-ю.
Загальна кількість поданих заяв також може бути меншою за 15 — подавайте стільки, скільки потрібно саме вам.
«Але ще раз зазначу: не варто поспішати в перший день. Першочергово подавайте заяви лише на ті спеціальності та в ті заклади, щодо яких ви точно впевнені. Водночас не відкладайте подання заяв і на останній день. У сучасних умовах можуть виникати технічні перебої — з електропостачанням, інтернетом чи іншими сервісами. Варто завершити подання заяв заздалегідь, щоб уникнути непередбачених труднощів», — підсумував Олег Шаров.
Авторки: Ірина Троян та Ірина Пасько