П’ять головних змін вступної кампанії – 2025: що варто знати абітурієнтам/кам

У 2025 році вступна кампанія в Україні відбувається з низкою новацій, які суттєво впливають на процедуру подання документів і вступу на бакалаврат, магістратуру та аспірантуру. Міністерство освіти і науки України оприлюднило перелік основних змін, які важливо врахувати всім, хто планує вступ до закладів вищої освіти цього року. Розповідаємо про п’ять головних нововведень.
1. Пріоритети тепер і для контракту
Головна новація — запровадження пріоритетності як для заяв на бюджет, так і для контрактної форми навчання. Це пов’язано із можливістю отримання освітнього гранту, навіть якщо абітурієнт не проходить на державне місце.
Крім того, абітурієнти/ки можуть подавати дві заяви на одну спеціальність в один університет:
- одну — на бюджет із можливістю переведення на контракт;
- другу — одразу на контракт.
Це особливо важливо для тих, хто хоче вступити саме до конкретного університету. Навіть якщо не отримаєте бюджетне місце, зможете претендувати на грант — за умови дотримання критеріїв.
Нагадаємо, вступники/ці загалом можуть подати до 15 заяв: 5 на бюджет і 10 на контракт. А державну підтримку можна отримати лише один раз. Якщо ви відмовилися від бюджетного місця, грант одержати більше не вдасться.
2. Конкурсний бал залежатиме від року складання НМТ
У 2025 році конкурсні бали розраховуватимуть за різними формулами, залежно від року складання Національного мультипредметного тесту (НМТ):
- НМТ–2025 — одна формула;
- НМТ–2024 — інша;
- НМТ 2022–2023-х років — ще інша.
Тож абітурієнти/ки з однаковими балами за тест можуть мати різний конкурсний бал. Щоб уникнути непорозумінь, вступникам/цям радять скористатися офіційним калькулятором на сторінці «Вступ–2025» в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО).
3. Нові вимоги для вступу в магістратуру
Цьогорічний вступ до магістратури також зазнав змін, зокрема:
- розширили перелік спеціальностей, для яких обов’язкове складання ЄФВВ (єдиного фахового вступного випробування). Додали, наприклад, мовознавство та історію мистецтв;
- вступ за деякими спеціальностями відбуватиметься за результатами єдиного державного кваліфікаційного іспиту, а не через ЄФВВ.
Це означає, що абітурієнтам/кам слід обов’язково перевіряти актуальні правила для своєї спеціальності у 2025 році, а не орієнтуватися на вимоги попередніх років.
4. Вступ до аспірантури буде повністю онлайн
Вперше в Україні вступ до аспірантури відбуватиметься онлайн, через електронний кабінет. Абітурієнти/ки зможуть:
- зареєструватися дистанційно;
- завантажити фото та документи;
- подати заяви без паперових носіїв.
Нагадаємо, для допуску до вступу необхідно скласти:
- ЄВІ (єдиний вступний іспит) — треба набрати щонайменше 150 балів за кожен блок;
- ЄФВ (фахове випробування) — потрібно щонайменше 100 балів.
МОН також наголошує, що дедлайни для аспірантури відрізняються від термінів вступу на бакалаврат чи магістратуру, тож необхідно слідкувати за ними окремо.
5. Оновлений перелік спеціальностей
Іще одна важлива зміна — оновлення переліку галузей знань і спеціальностей, що діятиме з 2025 року. У новій редакції:
- змінили назви та коди деяких спеціальностей;
- з’явилися нові спеціальності та спеціалізації;
- деякі напрямки об’єднали.
Ці зміни впливають не лише на вступну кампанію, а й на подальше працевлаштування, тому важливо перевірити актуальну інформацію ще до подання заяв.
Фото Запорізької ОВА