Вступна кампанія 2025: у МОН розповіли про зміни в системі надання грантів

Вступна кампанія 2025: у МОН розповіли про зміни в системі надання грантів

З 1 липня в Україні стартував черговий етап вступної кампанії для абітурієнтів і абітурієнток, які планують здобувати ступінь бакалавра на базі повної загальної середньої освіти. Про те, що буде цьогоріч з бюджетом і грантами, розповів заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький в етері «Факти ICTV».

КОЛИ СТАРТУЄ ВСТУПНА КАМПАНІЯ?

За словами заступника міністра, з 1 липня 2025 року розпочалася реєстрація електронних кабінетів для вступників на бакалаврат. Водночас для випускників 9-х класів, які вступають до закладів професійної (професійно-технічної) освіти, така реєстрація стартувала ще 25 червня.

Для цього абітурієнтам і абітурієнткам необхідно підготувати:

  • електронну адресу;
  • пароль для доступу;
  • документ про здобуту освіту (атестат або свідоцтво);
  • результати НМТ;
  • фотографію.

Михайло Винницький звернув окрему увагу на якість фотографії. Він наголошує, що селфі, зроблене на телефон, не підходить.

«На це звертаємо увагу, адже дуже часто наші вступники хочуть просто зробити селфі й думають, що цього буде достатньо. Цього недостатньо. Будь ласка, майте на увазі, що ця фотографія, імовірно, стане основою для вашого студентського квитка, тому бажано, щоб вона була насправді якісна», — додав він.

За словами заступника міністра, з 19 липня абітурієнти й абітурієнтки зможуть подати до 15 заяв на різні спеціальності. Утім, лише 5 із них можуть бути на бюджет.

Він також додав, що особливу увагу варто приділити правильному розташуванню пріоритетів. Якщо вступник/ця подає заяву за першим пріоритетом і його/її туди зараховують, інші заяви (навіть на бюджет) уже не розглядають. Це системне правило, яке не можна обійти. Тож Михайло Винницький наголосив: варто бути уважними, адже неправильне розташування пріоритетів може суттєво знизити шанси на вступ на бажану форму навчання.

ЯК ПРАЦЮЄ СИСТЕМА ГРАНТІВ?

Заступник міністра також пояснив, що цьогоріч держава пропонує абітурієнту один тип фінансування: або бюджетне місце, або контракт з можливістю одержання державного гранту.

Нагадаємо, що грант — це цільова державна фінансова допомога, яка частково покриває вартість навчання на контракті. Його надають вступникам/ницям з високими результатами НМТ, які не потрапили на бюджет.

Як наголосив Михайло Винницький, цьогоріч якщо вступник відмовиться від бюджетного місця, він автоматично втратить право на одержання гранту. Тобто не можна одночасно претендувати і на бюджет, і на грант.

«Держава пропонує один раз кошти. Будь ласка, не пробуйте відмовлятися від бюджетного місця, від державного замовлення і пізніше казати: "А дайте мені грант". Цього року це буде неможливо», — наголосив заступник міністра.

Винницький підкреслив, що цьогоріч передбачили велику кількість бюджетних місць для пріоритетних для держави спеціальностей. До таких належать, наприклад, педагогічна, інженерна, медична та деякі інші галузі. Також залишається чинною система державних грантів двох рівнів, які розподілятимуть залежно від результатів НМТ.

ЯКА РОЛЬ МОТИВАЦІЙНОГО ЛИСТА?

Цьогоріч вступники/ці знову мають подавати мотиваційні листи. Однак, як пояснив заступник міністра, вони не є ключовими при доборі.

Вони можуть відіграти вирішальну роль лише в ситуаціях, коли двоє або більше абітурієнтів/ок мають однаковий конкурсний бал. У такому разі приймальна комісія може використати лист як додатковий критерій добору.

Фото Freepik