Що таке «відкрита конкурсна пропозиція» та «широкий конкурс» при вступі до ЗВО

Під час вступної кампанії абітурієнти/ки не лише змагаються між собою — вони стають учасниками конкуренції між університетами. Ключову роль у цьому відіграє так звана «відкрита» конкурсна пропозиція — механізм, за яким розподіляють бюджетні місця, розповідає Osvita.ua.

ЩО ТАКЕ ВІДКРИТА КОНКУРСНА ПРОПОЗИЦІЯ?

Це офіційна заявка закладу вищої освіти щодо кількості місць, на які він готовий прийняти вступників/ць за певною спеціальністю. Вона буває трьох видів: 

  • відкрита,
  • фіксована,
  • небюджетна. 

Найбільше запитань викликає саме відкрита конкурсна пропозиція, адже за її умовами бюджетні місця отримують вступники/ці з найвищими балами незалежно від того, до якого університету вони подали заяву.

Фактично існує глобальний рейтинг абітурієнтів/ок усієї України. І якщо, наприклад, на психологію, передбачили загалом 1000 бюджетних місць, то ці місця отримає перша 1000 людей у загальному рейтингу. Навіть якщо ви перші в рейтинговому списку на бюджет в обраному університеті на цій спеціальності, але в загальноукраїнському рейтингу ви на 1001 місці — навчання за державним замовленням вам під час першої хвилі розподілу не запропонують. Утім, таких хвиль буде декілька, тож на бюджет можна пройти за другим-п'ятим пріоритетами.

ЩО ТАКЕ ШИРОКА КОНКУРСНА ПРОПОЗИЦІЯ?

Це означає, що конкурс відбувається одночасно серед усіх вступників до всіх університетів за певною спеціальністю, а не лише в межах одного закладу. Такий загальний конкурс називають широкою конкурсною пропозицією. Саме вона формує систему «адресного розміщення державного замовлення» — вступників/ць зараховують туди, куди вони подали заяву з найвищим пріоритетом і де вистачає бюджетних місць.

Працює це так:

  • усі відкриті конкурсні пропозиції однієї спеціальності поєднують в широку конкурсну пропозицію;
  • наприклад, на «Право» в чотирьох ЗВО є по 25 бюджетних місць (разом 100), але держава реально виділяє лише 50 бюджетних місць;
  • тому заклади змагаються за вступників/ць з найвищими балами;
  • куди потрапить кожен/на з 50 кращих вступників/ць — залежить від пріоритетності заяв, які вони подали.

У ЗВО можуть бути ліміти. Наприклад, у певного університету максимальна кількість бюджетних місць — 25, а заяви подали 27 вступників/ць з високими балами (які в загальноукраїнському рейтингу теоретично потрапляють на бюджет). У такому разі двоє з них не зможуть вступити на навчання за держзамовленням у конкретно цей заклад. Але якщо вони подали заяви до інших ЗВО, то зможуть пройти на бюджет туди.

Інформацію про тип конкурсної пропозиції можна перевірити на сайті «Вступ.ОСВІТА.UA». Там вказано, які пропозиції є відкритими, а які — фіксованими або небюджетними. А загальний перелік спеціальностей, які беруть участь у відкритому конкурсі, визначено в додатку 4 до Порядку прийому.

Фото: Freepik