Чому зростають ціни на контракт в університетах: пояснення освітнього комітету

У 2025-2026 році встановлять мінімальну вартість навчання для 38 спеціальностей зі 110, а ціна здорожчає до 25%, повідомляє «Економічна правда».
Передумови для підвищення цін Кабінет Міністрів заклав ще в 2020 році постановою про запровадження мінімальної ціни контрактного навчання.
«Виявляється, держава бере на себе більшу частину витрат університету, а він демпінгує цінами й на шкоду якості бореться за кількість студентів, бо це збільшує надходження до їх спецфонду», – пояснює голова Комітету ВРУ з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак.
За його словами, з 2020 року мінімальна ціна за освіту підвищувалася поетапно. Після початку повномасштабного вторгнення її встановлення було призупинено, однак у 2024 році цю норму знову запровадили, а в 2025 році мінімальну вартість навчання збільшили.
Вартість освіти збільшиться, зачепивши, зокрема, популярні спеціальності: «Психологія», «Менеджмент», «Філологія», «Комп'ютерні науки» та «Право». Крім того, на 25% зросте ціна навчання для спеціальностей «Бізнес, адміністрування та право», «Економіка та міжнародні економічні відносини», «Міжнародні відносини», «Журналістика», «Стоматологія», «Готельно-ресторанна справа та кейтеринг», «Туризм та рекреація», для яких уряд визначив окремий коефіцієнт.
«Ми свідомо пішли на цей крок, аби стимулювати людей вступати на програми, які потрібні державі, але ми не готові стимулювати ті, які державі не потрібні в такій кількості», – каже Бабак.
У МОН і Верховній Раді налаштовані прирівняти державні витрати на студента й ціну за контрактом. За таких умов ціни на навчання зростатимуть, повідомляє «Економічна правда». Виходом із ситуації можуть стати державні гранти, які покриватимуть до 50% вартості контрактного навчання.
Фото Freepik