Уряд затвердив Порядок визнання результатів навчання за кордоном (на рівнях повної загальної середньої освіти)

23 червня 2025 року Кабінет Міністрів України затвердив Порядок визнання на рівнях повної загальної середньої освіти результатів навчання, здобутих шляхом формальної та/або неформальної освіти у суб’єктів освітньої діяльності, розміщених за кордоном (постанова № 734). Про це повідомила Служба освітнього омбудсмена.
Повний текст документа можна завантажити за посиланням.
Як підкреслили в Службі освітнього омбудсмена, ухвалення цього акту дуже важливе, адже полегшить повернення дітей до освіти в Україні та отримання українського документа про загальну середню освіту.
«Неодноразово наголошувала на важливості того, щоб діти, які повертаються з закордонних закладів освіти, відчували те, що їх тут чекають. Тобто процес повернення має бути незаформалізований, а максимально сприятливий», — додала освітня омбудсменка Надія Лещик.
Що передбачає Порядок?
- Заклади освіти України визнають результати навчання осіб, що здобувають в таких закладах повну загальну середню освіту незалежно від форми її здобуття.
- Визнання результатів відбувається на підстави заяви, яку до закладу освіти України подає один з батьків, законних представників неповнолітньої особи чи повнолітня особа самостійно. До заяви потрібно додати копії документів, що підтверджують та/або дають змогу ідентифікувати результати навчання особи.
- Розглянути заяву та визнати додані до неї документи українські заклади освіти повинні не пізніше, ніж завершиться семестрове оцінювання в закладі освіти України у відповідному навчальному році.
Згідно з Порядком, результати навчання, здобуті шляхом формальної освіти, які можна ідентифікувати, в Україні школа має визнати, не піддаючи здобувача/ку додатковому оцінюванню. Про це йдеться у пункті 5 Порядку:
«Результати навчання, які особа здобула шляхом формальної освіти в іноземному закладі освіти, не потребують оцінювання, визнаються та зараховуються закладом освіти України шляхом співвіднесення шкали оцінювання таких результатів навчання із шкалою, визначеною системою оцінювання, затвердженою МОН».
Також без додаткового оцінювання заклади освіти України мають визнавати й зараховувати результати навчання з предметів (інтегрованих курсів) українознавчого компонента, що здобуті шляхом неформальної освіти. Тут є нюанс: суб’єкти освітньої діяльності, у яких навчалися здобувач чи здобувачка, мають успішно пройти верифікацію та обліковуються в «Автоматизованому інформаційному комплексі освітнього менеджменту» (АІКОМ).
Докладну інформацію про те, як суб’єкт освітньої діяльності може потрапити до такого реєстру, шукайте у пунктах 7–11 Порядку.
- У якому випадку оцінювання результатів навчання відбувається на загальних засадах?
- Якщо в особи немає документів (чи їх копій), що підтверджують результати навчання, чи ці результати не можна ідентифікувати, чи особа навчалася в суб’єкта освітньої діяльності, який не пройшов верифікацію та облік в АІКОМ (пункт 6).
- Якщо заклад освіти в Україні відмовив у визнанні результатів навчання, здобутих шляхом формальної освіти (пункт 5).
Детальніше про те, яким вимогам має відповідати таке оцінювання, зокрема з українознавчого компонента, — у пункті 12 Порядку.
Як зазначено в документі, заклади освіти в Україні мають постійно розміщувати й оновлювати на офіційних веб-сайтах інформацію про порядок прийому заяв про визнання результатів навчання, про надання консультативної допомоги, проведення оцінювання результатів навчання та з інших питань організації цього процесу.
Фото: Freepik