Новим міністром освіти і науки може стати Андрій Вітренко: що відомо про ймовірного кандидата

Новим міністром освіти і науки може стати Андрій Вітренко: що відомо про ймовірного кандидата

У межах кадрових змін, які, за повідомленнями народних депутатів, можуть відбутися в уряді вже 15 липня, розглядають питання заміни чинного міністра освіти і науки Оксена Лісового. Серед найбільш імовірних кандидатів на цю посаду медіа називають чинного нардепа й заступника міністра Андрія Вітренка. Про це йдеться у матеріалі ZN.UA, а також у публічних коментарях народних депутатів, зокрема Інни Совсун та секретарки Комітету ВРУ з питань освіти науки та інновацій Наталії Піпи.

ХТО ТАКИЙ АНДРІЙ ВІТРЕНКО?

Андрій Вітренко народився 23 травня 1977 року. Нині він є заступником міністра освіти і науки України, депутатом Київської міської ради від партії «Слуга народу», головою бюджетної комісії Київради та керівником фракції «Слуга народу» у цій раді.

За інформацією власних джерел ZN.UA, рішення щодо його потенційного призначення ухвалюють в Офісі Президента. А головна мета змін — посилити політичну присутність партії «Слуга народу» в Київраді шляхом передачі її фракції під керівництво іншої особи. У разі призначення Вітренка міністром на його місце в раді може перейти радниця голови ОП Андрія Єрмака Лілія Пашинна.

Як повідомляє ZN.UA, політичній кар’єрі Вітренка могли сприяти наближені до президента особи. Зокрема, за даними журналістів, у команду «Слуги народу» його міг рекомендувати Євген Кошовий, з яким Вітренко мешкає в одному будинку. Організацією його виборчої кампанії у 2020 році, за інформацією видання, займався Денис Комарницький — нинішній фігурант кримінального провадження НАБУ. За тими ж даними, саме він пропонував призначити Вітренка секретарем Київради, однак призначення не відбулося через позицію міського голови Віталія Кличка. Згодом Вітренко очолив бюджетну комісію ради.

Також у медіа повідомляють, що Вітренко брав участь у перемовинах щодо підтримки земельних рішень Київради. Так, під час інтерв'ю «Главкому» він публічно визнав, що був присутній у кабінеті Комарницького. За даними джерела ZN.UA, нібито Вітренко просив «видати містобудівне обмеження на якийсь об'єкт, говорив, що це його об'єкт, хоча у нього в декларації його немає». За це Комарницький просив його підтримати одне з голосувань. Нагадаємо, НАБУ та САП звинувачують Комарницького у створенні злочинного угруповання для заволодіння землею в столиці. У 2023-2024 роках, за даними слідства, вони незаконно заволоділи земельною ділянкою вартістю понад 11 мільйонів гривень. Правоохоронці також запобігли розкраданню ще 6-8 земельних ділянок на суму майже 84 мільйони гривень.

ЧИ МАЄ ВІН ДОСВІД РОБОТИ В ОСВІТІ?

Андрій Вітренко має досвід роботи в освітній сфері, зокрема в КНУ імені Тараса Шевченка. Його викладацька діяльність в університеті розпочалася у 2004 році з позиції асистента кафедри економічної теорії, де він працював до 2012 року. Згодом він обіймав посаду доцента тієї ж кафедри. Паралельно виконував обов'язки заступника декана з міжнародного співробітництва економічного факультету. А пізніше був заступником декана з наукової роботи та міжнародного співробітництва економічного факультету.

Однак, як повідомляє ZN.UA, студентський парламент КНУ у 2020 році виступив проти його можливого призначення тимчасовим виконувачем обов’язків ректора, вважаючи його політично заангажованим.

У період перебування Сергія Шкарлета на посаді міністра освіти і науки Вітренко публічно підтримував його діяльність. Зокрема, він критично висловлювався щодо студентських протестів проти політики Шкарлета. У публікації на Osvita.ua від 2021 року Вітренко стверджує, що студенти не могли самостійно вирішити виступити проти рішень чинного на той момент міністра освіти і науки.

Крім того, Інна Совсун згадала випадок, коли тогочасне МОН за підтримки Вітренка не підписало контракт із новообраним ректором НаУКМА Сергієм Квітом, натомість оперативно підписало контракт із Андрієм Одарченком (тодішнім депутатом), який, за даними НАБУ, згодом пропонував тодішньому голові Держагентства відновлення Мустафі Найєму хабар в 50 тис. доларів, а у 2024 році «втік за кордон».

У депутатських колах та публічних джерелах також обговорюють питання доброчесності в науковій діяльності Вітренка. Він, зокрема, у 2005 році успішно захистив кандидатську дисертацію на тему «Ринок рекламних послуг у трансформаційній економіці», а у 2017 році — вже докторську дисертацію на тему «Розвиток сфери послуг в умовах постіндустріальних трансформацій». За даними ZN.UA та нардепки Інни Совсун, у низці наукових публікацій, де він значився співавтором або науковим керівником, виявили ознаки плагіату з російських джерел. Матеріали перекладали українською мовою та публікували в іноземних журналах. Про це публічно говорили й під час засідань Київради.

Водночас, за словами Інни Совсун, Вітренко активно «інспектував» укриття в школах Києва.

ЯКА РЕАКЦІЯ ГРОМАДСЬКОСТІ?

Оголошення про можливе призначення Вітренка викликало реакцію серед народних депутатів та представників освітньої спільноти. Народна депутатка Інна Совсун заявила на своїй Facebook-сторінці, що розгляд його кандидатури може бути пов’язаний із політичними цілями.

«Я можу уявити лише одну причину, чому Офіс президента лобіює цю кандидатуру — сподівається, що Вітренко забезпечить голоси студентів на виборах через адмінресурс. Так, на гіпотетичних виборах, про які на Банковій тільки й думають, на жаль», — написала вона.

Водночас народна депутатка Наталія Піпа висловила сумнів щодо ефективності та доброчесності можливого кандидата. І додала, що «з цього не може бути позитивний результат для держави».

Нагадаємо, можливу зміну міністра освіти і науки розглядають у межах ширших кадрових ротацій в уряді, про які раніше повідомляв депутат від «Голосу" Ярослав Железняк. Зокрема, йдеться і про ймовірну зміну прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, хоча офіційно президент Володимир Зеленський це заперечував.

Звертаємо увагу читачів і читачок, що станом на 9 липня 2025 року призначення нового міністра освіти і науки не відбулося. Кандидатуру Андрія Вітренка обговорюють неофіційно, і рішення ще не ухвалене. МОН офіційно не коментувало можливі зміни в керівництві. Також наразі немає публічних заяв Андрія Вітренка з цього приводу.

Фото партії «Слуга народу»

Авторка тексту: Анастасія Загідулліна

Інші статті

Переглянути все
Переглянути все