Чи зміниться модель НМТ наступного року? Пояснює Тетяна Вакуленко

Чи зміниться модель НМТ наступного року? Пояснює Тетяна Вакуленко

Вступники та вступниці ще складають національний мультипредметний тест, а суспільство й далі обговорює, що пішло не так у цьогорічній кампанії. Серед основних зауважень — занадто велика тривалість тестування. Учасники/ці НМТ мають скласти в один день чотири предмети, тестування триває чотири години з 20-хвилинною перервою.

Тетяна Вакуленко, директорка Українського центру оцінювання якості освіти, на брифінгу в медіацентрі «Україна», пояснила, що чинна модель не ідеальна, але з огляду на виклики воєнного часу виправдовує себе.

«Ми готові до змін, до аналізу тих критичних зауважень, які є. Але завжди потрібно розуміти, що щойно ми погоджуємося на якусь новацію, на якусь зміну цієї моделі, ми можемо ускладнювати умови проходження оцінювання для інших вступників, — зазначала Тетяна Вакуленко. — До прикладу, найчастішим зауваженням є те, що оцінювання проводиться в межах чотирьох годин із перервою, коли вступникові / вступниці доводиться напружено працювати впродовж задовгого періоду часу, відтак немає змоги сконцентруватися, а останні години — це просто вже такий туман, у якому вступник/ця перебуває. Очевидно, що це величезний виклик. Але, якщо ми ухвалимо рішення про проведення оцінювання в межах двох змін, що є можливим з організаційного погляду, тоді маємо чесно зізнатися, що вступники з Херсонської, Донецької, Луганської областей, з-за кордону, які не проживають поруч із населеними пунктами, де ми проводимо оцінювання, можуть двічі й не приїхати».

Крім цього, навантаженням для вступників є повітряні тривоги та атаки росії на Україну. Розтягуючи тестування на два дні — збільшується і вплив такого навантаження. Якщо ж УЦОЯО з певних причин не зможе зреалізувати оцінювання в межах основної сесії або вступник/ця не матиме змоги його пройти, це означатиме ще й додаткову сесію, тобто чотири дні подібних викликів.

«Важливо уявити собі ваги, на шальках яких лежать одні міркування й інші. Коли ми обираємо одне з рішень, це завжди про те, що ми маємо менші шанси на те, що всі вступники, які би цього хотіли, і які мають змогу пройти оцінювання, це зроблять. І це означає, що ми маємо ще менше шансів для тих вступників, які проживають у надзвичайно складних умовах, щоб дати їм змогу навчатися в закладах вищої освіти, дати їм той шанс бути частиною української освітньої системи, на який вони точно заслуговують, як і всі ми».

Фото: Укрінформ

Авторка тексту: Інна Лиховид