Доля 69 вихованців досі невідома: нові дані про Олешківський інтернат
Росія вивезла 84 вихованців Олешківського інтернату: вдалося встановити місцезнаходження 46 дітей і молодих людей. Після окупації Херсонщини російські військові вивезли з Олешківського дитячого будинку-інтернату 84 вихованців. Сьогодні доля частини з них залишається невідомою, однак правозахисникам вдалося встановити місцеперебування 46 дітей і молодих людей, які перебувають на тимчасово окупованих територіях або в Росії.
Про це під час пресконференції в Укрінформі повідомили представники незалежної гуманітарної організації «Фонд Еміль».
ЩО СТАЛОСЯ З ВИХОВАНЦЯМИ ІНТЕРНАТУ
За словами представниці фонду Марії Лебедєвої, до початку повномасштабного вторгнення в Олешківському інтернаті проживав 101 вихованець.
У перші дні окупації 13 дітей змогли забрати батьки. Ще четверо вихованців померли. Решту 84 осіб росіяни вивезли з закладу.
«Після того як вивезли, за нашими даними, назад змогли повернутися 13 вихованців за весь час», — розповіла Лебедєва.
Також активісти мають неофіційні свідчення про смерть ще двох вихованців уже після їхнього переміщення окупаційною владою.
ДЕ НИНІ ПЕРЕБУВАЮТЬ ВИХОВАНЦІ
Генеральна директорка фонду Маріам Ламберт повідомила, що організації вдалося встановити місцезнаходження 46 осіб.
«Ми працюємо над кейсом Олешківського інтернату, і на момент окупації там залишалося 69 дітей. Ми зуміли розшукати 46 із них», — зазначила Ламберт.
За даними правозахисників, щонайменше 15 вихованців перебувають у дитячому будинку в окупованому Скадовську. Російська влада назвала цей заклад «Альошкінським інтернатом», створюючи враження, що це нібито переміщена українська установа.
Ще щонайменше 27 вихованців, імовірно, знаходяться в окупованому Стрілковому. При цьому місцеперебування шістьох із них уже підтверджене.
Трьох вихованців виявили в російській Пензі — у закладі, яким керує сестра російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової.
Ще одна вихованка, за інформацією активістів, проживає в Криму в російській родині.
ЯК ВІДБУВАЛОСЯ ПЕРЕМІЩЕННЯ
За інформацією фонду, вивезення вихованців проходило в кілька етапів восени 2022 року.
Першу групу з 16 осіб перевезли 21 жовтня, ще 12 вихованців — 4 листопада. Найбільша група, до якої входили 56 осіб, була вивезена 11 листопада.
Пізніше частину вихованців перемістили до Стрілкового на окупованій території.
РОДИНИ РОКАМИ НЕ ЗНАЮТЬ, ДЕ ЇХ БЛИЗКІ
Під час пресконференції виступили родичі вихованців інтернату, які досі не мають зв'язку зі своїми рідними.
Анна Замишляєва розповіла, що вже чотири роки не знає нічого про свого сина Антона, якому нині 24 роки. Через важкий стан здоров'я він потребував постійного нагляду спеціалістів.
«Він має постійно знаходитися під наглядом спеціалістів. Мені страшно, у якому він зараз стані», — сказала жінка.
Не знає долі своєї онуки Марини Браницької, яка народилася з ДЦП, і її бабуся Лариса. Відомо лише, що дівчину вивезли до Стрілкового.
Також уже кілька років не може отримати інформацію про доньку з інвалідністю пані Оксана.
ЧОМУ ПОВЕРНУТИ ВИХОВАНЦІВ СКЛАДНО
За словами правозахисників, повернення вихованців інтернату залишається надзвичайно складним процесом.
Російська сторона не співпрацює щодо їхнього повернення, а багато дітей і молодих людей мають інвалідність або визнані недієздатними, що ще більше ускладнює пошук та евакуацію.
«Росія фактично привласнила цих людей з інвалідністю і не хоче їх повертати», — наголосила Марія Лебедєва.
Правозахисники продовжують документувати факти незаконного переміщення та встановлювати місцезнаходження вихованців, які залишаються на окупованих територіях або в Росії.
Фото Magnific
Щоб бути в курсі важливих освітніх новин, підписуйтеся на наші сторінки в соцмережах: