МОН оновить підхід до розподілу освітньої субвенції: що саме змінять та як це вплине на фінансування шкіл

У 2026 році МОН планує змінити принцип розподілу освітньої субвенції для фінансування шкіл. Як розповіла в інтерв’ю для «Вчися.Медіа» заступниця міністра освіти і науки Надія Кузьмичова, нова формула враховуватиме різні формати навчання. Це корелюється з нещодавно затвердженими вимогами до організації дистанційних класів, які набудуть чинності з 1 вересня 2025 року.
За словами Надії Кузьмичової, в основі розподілу коштів буде поділ класів за типами освітнього процесу. Вперше держава на рівні субвенції офіційно розрізнятиме такі формати навчання:
- очні класи;
- дистанційні класи за повною програмою;
- дистанційні класи за українознавчим компонентом.
Для кожного з них введуть власні нормативи фінансування, зокрема різну розрахункову наповнюваність класу (РНК).
Нагадаємо, що РНК — це кількісний показник, на основі якого фінансують заклади освіти. Раніше її вираховували переважно за очною формою навчання, але тепер для кожного типу освітнього процесу буде окрема РНК.
«Також буде врахована кількість годин, адже повна програма передбачає одну кількість годин, а українознавчий компонент — іншу. Фактично це приведення до відповідності даних: скільки, за що та кому платиться», — пояснила заступниця міністра.
Наприклад, якщо у школі є 5 класів, учні / учениці в яких навчаються очно, та ще 20 дітей на педагогічному патронажі, то фінансування для цих 20 учнів/иць розраховуватимуть окремо. У формулі це будуть дві різні позиції:
- очні класи матимуть свою частку субвенції,
- учні на патронажі — іншу, залежно від інтенсивності та тривалості навчального процесу.
«Діти на педагогічному патронажі не враховуватимуться в певний клас, адже вчителі/ки займатимуться з ними окремо», — додала Надія Кузьмичова.
Нагадаємо, нещодавно МОН затвердило оновлені правила організації дистанційного навчання в умовах воєнного стану. Відповідні зміни внесли до наказів №1112 від 7 серпня 2024 року та №1115 від 8 вересня 2020 року. Тож оновлення формули субвенції — це спроба узгодити фінансування з реальністю освітніх форматів.
Фото Freepik