МОН затвердило Типову освітню програму для учнів із ТОТ: як і на яких умовах навчатимуться діти

22 липня 2025 року Міністерство освіти і науки України затвердило нову Типову освітню програму для учнів/учениць, які мешкають або мешкали на тимчасово окупованих територіях (ТОТ). Документ покликаний забезпечити безперервний доступ до української освіти усім дітям, незалежно від місця їхнього перебування, безпечності умов чи перерв у навчанні.
Ознайомитися з повним текстом програми можна за посиланням.
ДЛЯ КОГО РОЗРОБИЛИ ПРОГРАМУ ТА ЯКІ ФОРМИ НАВЧАННЯ ПЕРЕДБАЧИЛИ?
Програма орієнтована на два основні контингенти учнів /ениць:
- тих, хто мешкає на ТОТ і хоче навчатися за українськими освітніми стандартами;
- тих, хто раніше мешкав на ТОТ і через обставини не мав доступу до української школи, але нині перемістився на підконтрольну Україні територію.
Загалом передбачили чотири альтернативні форми здобуття освіти:
- дистанційну форму;
- педагогічний патронаж (індивідуальне навчання з учителем/лькою);
- сімейну (домашню) форму;
- екстернат (самостійне опанування матеріалу з подальшим оцінюванням знань).
Як додали в МОН, навчання може відбуватися асинхронно, з використанням відеоуроків на платформі «Всеукраїнська школа онлайн» та інших цифрових ресурсах. Це дасть змогу врахувати складні безпекові умови на ТОТ та індивідуальні потреби учнівства.
Якщо учень чи учениця переїжджає на підконтрольну Україні територію, він/вона має право продовжити навчання за цією ж програмою до кінця навчального року. Надалі дитина має інтегруватися в загальноосвітній процес — з нового навчального року вона навчатиметься за типовими програмами, затвердженими для шкіл зі всієї України.
Навчання відбувається на підставі заяви батьків (законних представників) або повнолітнього/ньої учня/учениці.
ЩО ПЕРЕДБАЧАЄ ТИПОВА ОСВІТНЯ ПРОГРАМА?
Зміст програми сформували так, аби компенсувати освітні втрати й забезпечити базову національну ідентичність учнівства. Вона містить:
- типові навчальні плани з предметами українознавчого компонента (історія України, українська мова та література, географія);
- гнучкий розподіл навчальних годин відповідно до потреб учнівства;
- можливість вивчення мов корінних народів чи нацменшин;
- додаткові години на консультації, групові заняття, підготовку до ДПА та НМТ (нагадаємо, що в умовах воєнного стану протягом 2022–2025 років ДПА не проводили, — ред.);
- можливість створення індивідуальної освітньої траєкторії для надолуження освітніх втрат.
Докладний розподіл навантаження за предметами та роками навчання можна знайти в додатках до програми.
ЯК ВІДБУВАТИМЕТЬСЯ ОЦІНЮВАННЯ?
Здобуті знання оцінюватимуть за державними стандартами. Водночас для безпеки дітей, що перебувають на ТОТ, передбачили дистанційний формат оцінювання — за заявою батьків (опікунів) або повнолітнього/ньої учня/учениці. Зокрема:
- підсумкове оцінювання можна буде пройти за один день;
- після завершення навчання за програмою учень чи учениця може отримати свідоцтво про освіту, якщо складе річне оцінювання з передбачених предметів;
- учень/ениця, який/а не має свідоцтва за 9-й клас, може скласти оцінювання одночасно за 9-й і 11-й класи, якщо він/вона навчається в 11-му на екстернаті;
- порядок проведення ДПА для таких школярів/ок визначає МОН.
Фото Freepic