Мрії підлітків і потреби ринку праці суттєво відрізняються: результати дослідження

Мрії більшості українських підлітків переважно не збігаються з потребами економіки. У переробній галузі, наприклад, потрібні будуть 20 % нових працівників/ць, а мріють про неї лише 2 % школярів/ок. Про це йдеться в аналітичному звіті «Як побудувати містки між професійними мріями молоді та потребами відновлення».
ЯКІ ПРОГНОЗИ НА РИНОК ПРАЦІ НА НАЙБЛИЖЧІ РОКИ?
Прогноз уряду на 2024–2027 роки свідчить про високу потребу в працівниках таких сфер:
- промисловості,
- будівництва,
- енергетики,
- оборони.
Водночас лише одиниці з опитаних підлітків бачать себе в цих галузях. Наприклад, енергетика потребуватиме 12 % нових кадрів, але бажання працювати в ній висловив лише 1 % опитаних.
ЯКІ ОЧІКУВАННЯ МОЛОДІ ВІД РИНКУ ПРАЦІ?
73 % українських підлітків хочуть працювати на себе — у власному бізнесі або як фрілансери. Лише 19 % обрали б варіант бути найманими працівниками.
У п’ятірці найпопулярніших серед молоді професій — нетехнічні напрями, винятком є лише ІТ-сфера. При цьому держава у своїх планах відновлення країни робить ставку саме на технічні спеціальності.

Автори звіту підкреслюють: хоч 8 із 10 підлітків уже задумуються про кар’єру, чітке уявлення про професію мають лише 30 %. Молодь керується такими критеріями, як прибутковість, стабільність, інтерес до справи та баланс між роботою й особистим життям. Проте ці уявлення часто формуються ізольовано від економічної реальності.
ЧОГО ОЧІКУВАТИ ДО 2030 РОКУ ТА ЯК ДОСЯГТИ БАЛАНСУ?
Ринок праці в Україні нині нестабільний: у 2024 році безробіття становило 14,3 % (2,1 млн осіб). Водночас на порталах працевлаштування в середньому щомісяця розміщували приблизно 60 тис. нових вакансій і 80 тис. резюме.
За прогнозами, до 2030 року серед найпотрібніших фахівців будуть працівники сільського господарства, водії, розробники програмного забезпечення, медики та вчителі. Натомість касири, бухгалтери, адміністратори та поліграфісти поступово зникатимуть як професії.
Експерти наголошують: щоб досягти балансу між пропозицією і попитом, важливо налагодити зв’язок між державою, роботодавцями та молоддю. А ще — зробити професійну орієнтацію реалістичною, не відірваною від реалій сучасного світу.
Фото Freepik, фото аналітичний звіт «Як побудувати містки між професійними мріями молоді та потребами відновлення»