Не скасування, а трансформація: МОН пояснило, що буде замість БЗВП у ЗВО

Міністерство освіти і науки України спростувало інформацію про нібито скасування обов’язкової військової підготовки для студентів, яка з’явилася в українських медіа. У МОН наголошують: військова підготовка не зникне, але її формат змінять. Для цього вже підготували новий законопроєкт, який передбачає введення дисципліни «Основи національного спротиву» замість БЗВП.
Про суть змін і мотивацію такого рішення розповіло МОН. Ситуацію також пояснив заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький на своїй фейсбук-сторінці.
ЩО СТАЛО ПРИЧИНОЮ ІНФОРМАЦІЙНОГО СПРОСТУВАННЯ?
Інформацію про те, що БЗВП не має бути обов’язковою і її планують замінити на новий курс, оприлюднило видання ZN.UA, посилаючись на слова заступника міністра освіти і науки Михайла Винницького. Сам він підтвердив, що давав коментар під час одного із заходів, однак вказав, що «інформація подана неточно й часто, на жаль, сприйнята невірно», а «цитати вийшли вирізані з контексту й саме вони потребують спростування».
3 липня МОН опублікувало офіційне роз’яснення щодо ситуації з військовою підготовкою студентів. А сам Михайло Винницький заявив, що «вона, імовірно, буде іншою, але вона все ж буде!».
ЩО САМЕ ЗМІНЯТЬ?
У МОН розповіли, що у Верховній Раді вже зареєстрували законопроєкт № 13347, у якому пропонують запровадити в закладах фахової передвищої та вищої освіти замість курсу БЗВП (який завершується присудженням військово-облікової спеціальності і складанням військової присяги) дисципліну «Основи національного спротиву». Документ також передбачає, що ця дисципліна буде обов’язковою для всіх студентів і студенток другого року навчання всіх коледжів і університетів України.
У фокусі нового курсу будуть:
- домедична допомога;
- основи національного спротиву;
- теоретичний компонент вогневої підготовки;
- ознайомлення із цифровими технологіями безпеки та оборони.
Польові навчання, що є важливою частиною БЗВП, планують скоротити. Зокрема, у програмі не передбачають повноцінного вогневого тренування. Натомість будуть короткі виїзди на полігони для засвоєння базових навичок поведінки зі зброєю та орієнтування в складних (зокрема, не міських) умовах.
«У законопроєкті є положення, які уможливлюють проходження дисципліни «Основи національного спротиву» студентами та студентками, які через релігійні переконання не мають права тримати зброю в руках — для них буде збільшено компонент домедичної допомоги», — також ідеться в роз’ясненні МОН.
Крім того, у міністерстві наголосили, що новий курс не має на меті готувати студентів закладів вищої та фахової передвищої освіти до мобілізації. Адже мобілізаційний вік в Україні залишається незмінним — з 25 років. А для осіб віком від 18 до 24 років військова служба можлива лише за власним бажанням і на умовах добровільного контракту.
«Тому повноцінний курс БЗВП для всіх студентів непотрібний. А курс «Основи національного спротиву» — це про підготовку до потенційних загроз, з яким може в майбутньому стикнутися будь-який громадянин України», — додали в МОН.
Михайло Винницький також розповів, що університети вже розпочали підготовку до викладання в новому навчальному році теоретичної частини БЗВП обсягом 3 кредити ЄКТС. Утім він запевнив, що ці зусилля не є марними. Адже теоретична частина курсу «Основи національного спротиву» мінімально відрізнятиметься від теоретичної частини БЗВП.
«Різнитиметься практична частина, яка, у разі ухвалення законопроєкту № 13347, буде суттєво іншою. Але підготовка до запровадження цієї практичної частини розпочнеться з нового року, тому все що вже зроблено в плані підготовки, залишається в силі», — написав він.
Фото Shutterstock