Педагогам однієї з громад не виплачували надбавку у 1300 грн: як розв’язали проблему та куди звертатися в таких випадках

Педагогам однієї з громад не виплачували надбавку у 1300 грн: як розв’язали проблему та куди звертатися в таких випадках

Навесні 2025 року освітяни/ки однієї з громад повідомили освітній омбудсменці Надії Лещик, що їм жодного разу в період з січня до травня не нараховували передбачені законодавством надбавки за роботу в несприятливих умовах. У Службі освітньої омбудсменки розповіли, як розв’язали це питання. 

ЯКІ ПРИЧИНИ ЗАТРИМКИ ТА ЩО КАЖЕ МІСЦЕВА ВЛАДА?

Керівництво школи, коментуючи ситуацію, послалося на відсутність змін у бюджеті громади на 2025 рік. У відповідь на офіційне звернення омбудсменки, орган місцевого самоврядування підтвердив: затримка у виплатах стала наслідком затягнутої комунікації між відповідальними структурами щодо внесення змін до бюджету.

Після врегулювання бюджетних питань у громаді все ж затвердили зміни до кошторису, тарифікаційного списку, штатних розписів закладу освіти на рік. У травні 2025 року освітянам/ка профінансували виплати.

Як підтвердили самі педагоги/ині, під кінець навчального року дійсно відбулася перша виплата надбавки за несприятливі умови праці (на підставі табелів обліку робочого часу за попередній період). Водночас Надія Лещик наголошує, що такі затримки є порушенням чинного законодавства й не мають повторюватися.

ПРО ЩО ЙДЕТЬСЯ В ЗАКОНОДАВСТВІ?

Згідно з постановою Кабміну №1286 від 8 листопада 2024 року, педагогам/иням закладів загальної середньої освіти державної та комунальної форми власності гарантовано щомісячну доплату за роботу в несприятливих умовах праці:

  • з 1 січня 2025 року — 1300 грн (без вирахування податків);
  • з 1 вересня 2025 року і до кінця календарного року, в якому припинять або скасують воєнний стан — 2600 грн.

Крім того, згідно з частиною 2 статті 25 Закону України «Про освіту», засновник закладу освіти (або уповноважена особа) зобов’язаний: 

  • затверджувати кошторис;
  • приймати фінансовий звіт закладу освіти у випадках та порядку, визначених законодавством;
  • а також контролювати фінансово-господарську діяльність ЗЗСО.

Відповідальність за правильне нарахування заробітної плати й надбавок несуть, згідно з Інструкцією №102

  • директори закладів;
  • головні бухгалтери (бухгалтери);
  • керівники вищих органів управління.

“Наголошую на неприпустимості порушення прав педагогічних працівників/ць на отримання щомісячної доплати за роботу в несприятливих умовах праці та потребу забезпечити належні умови для реалізації трудових прав освітян”, — додала Надія Лещик.

У разі виникнення таких або інших проблем педагоги/ині можуть звертатися до Служби освітньої омбудсменки. Контакти та форму зворотного зв’язку можна знайти на офіційному сайті за посиланням.

Фото Українського радіо