Раннє оцінювання в школі може шкодити психіці дітей: результати дослідження

Раннє оцінювання в школі може шкодити психіці дітей: результати дослідження

Запровадження оцінок у молодшій школі може спричинити підвищений ризик тривожності та депресії, особливо серед дівчат. До таких висновків дійшли шведські науковці на основі аналізу даних понад пів мільйона школярів. Відповідне дослідження опублікували в науковому журналі Health Economics, пише Medical Xpress.

ЩО ПОКАЗАЛО ДОСЛІДЖЕННЯ?

До 2012 року шведські школярі/ки починали отримувати оцінки лише з восьмого класу, тобто приблизно в 14 років. Після реформи бальне оцінювання запровадили вже з шостого класу (12 років). Це дало змогу науковцям порівняти психоемоційний стан дітей до та після змін.

Дослідження охопило дані понад 520 тисяч учнів/ениць, які навчались у 5–9-х класах. Аналіз провели на основі медичних записів та соціально-демографічної інформації.

Так, згідно з результатами дослідників:

  • особливо вразливими до впровадження оцінювання з молодших класів є дівчата;
  • в учениць значно частіше діагностували депресію та тривожні розлади протягом шкільного навчання;
  • найбільше постраждали ті, хто мав середній або низький рівень академічної успішності;
  • як хлопці, так і дівчата, які почали отримувати оцінки з 6-го класу, мали вищий ризик розвитку розладів, пов’язаних з алкоголем.

Сама по собі система оцінювання не є шкідливою. Однак її впровадження має бути обґрунтованим та чутливим до вікових і психологічних особливостей дітей. Треба враховувати, що діти різняться в тому, коли і як вони можуть перетворити зворотний зв’язок на здоровий розвиток.

Анна Ліндер, співавторка дослідження

Наразі в багатьох країнах ведуть дискусії щодо доцільності оцінювання в початкових класах. Нагадаємо, що в Україні до учнів та учениць 1–2-х класів застосовують формувальне оцінювання. Учителі/льки надають дітям усний або письмовий зворотний зв'язок, описуючи їхні досягнення та можливості для покращення. У 3–4-х класах (зокрема й для підсумкового оцінювання) застосовують також рівневу шкалу:

  • початковий рівень;
  • середній рівень;
  • достатній рівень;
  • високий рівень.

Виставлення балів (за 12-бальною шкалою) починається з п’ятого класу. У базовій середній школі НУШ оцінювання відбувається за групами результатів. 

Фото Freepik