Скільки учнів потрібно, щоб відкрити дистанційний клас: пояснення МОН

МОН скасувало наказ №1112, а з ним і обмеження щодо мінімальної кількості учнів та учениць у дистанційних класах. Відтепер для  відкриття таких класів достатньо п’ятьох дітей. Про це розповіла Надія Кузьмичова, заступниця міністра освіти і науки, в телеефірі, передає «Укрінформ». Це рішення ухвалили через погіршення безпекової ситуації у прифронтових регіонах, а також на тимчасово окупованих територіях (ТОТ).

ЧОМУ СКАСУВАЛИ ОБМЕЖЕННЯ?

Нагадаємо, 18 липня 2025 року Міністерство освіти і науки України офіційно скасувало наказ №1112, який визначав порядок здобуття загальної середньої освіти в комунальних і державних закладах в умовах воєнного стану. Також вилучили деякі норми з наказу №1115, що регулювали мінімальну кількість учнів та учениць у дистанційних класах.

Раніше для створення онлайн-класу потрібно було щонайменше 10 дітей у сільській місцевості та 15 — у міській. Тепер нижня межа єдина для всіх — від п’яти учнів / учениць.

За словами Надії Кузьмичової, повернення до загальних норм Закону «Про освіту» означає, що дистанційні класи знову прирівнюють до очних і змішаних за принципом формування. 

Ключовою причиною змін є безпекова ситуація, яка в низці регіонів упродовж 2024–2025 навчального року суттєво погіршилася. Саме тому громадам надали більше гнучкості, аби вони самі могли формувати шкільну мережу відповідно до реалій на місцях.

«Щоб зняти зайву напругу і пом'якшити етап трансформації мережі, ухвалили політичне рішення скасувати ці обмеження та працювати з громадами для того, щоб вони самі визначали свою мережу, але при цьому дуже добре аналізували реальну ситуацію, яку мають», — пояснила заступниця міністра.

ЩО ЦЕ ОЗНАЧАЄ ДЛЯ ГРОМАД?

Відтепер кожна громада може самостійно ухвалювати рішення щодо відкриття дистанційних класів, виходячи зі своїх можливостей, потреб і безпекової ситуації. Мінімальний «поріг» — п’ять дітей, незалежно від типу населеного пункту.

Водночас МОН наполягає: де це можливо, варто відновлювати очне навчання. А дистанційна освіта має залишатися альтернативою для територій із підвищеним рівнем небезпеки.

Надія Кузьмичова також пояснила, що попередні вимоги щодо кількості учнівства в дистанційних класах були продиктовані особливостями онлайн-навчання. За її словами, часто такі уроки відбуваються не в синхронному форматі, і не всі діти одночасно приєднуються на заняття. Унаслідок цього ефективність групової роботи та взаємодії з учителем/лькою знижується.

«Щоб учитель/ка мав/ла можливість організовувати, зокрема, групову роботу, необхідно мати не дві чи три дитини, а більший учнівський контингент. Щоб можна було застосовувати різні формати роботи. А різний формат роботи впливає на якість освіти. Така була логіка попередніх рішень», — сказала вона.

Фото Freepik