Уповноваженою із захисту державної мови призначили філологиню Олену Івановську: що про неї відомо

15 липня Кабмін відкритим голосуванням призначив нову Уповноважену із захисту державної мови — філологиню Олену Івановську. Про це повідомив у своєму Telegram-каналі представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук.
ХТО ТАКА ОЛЕНА ІВАНОВСЬКА?
Олена Івановська — докторка філологічних наук, професорка та фольклористка, яка працює в Інституті філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка. До призначення вона обіймала посаду заступниці директора з виховної роботи. Про це йдеться на сайті Навчально-наукового інституту філології КНУ.
У фокусі її наукової діяльності — український фольклор. Зокрема, Івановська викладає дисципліни, пов’язані з фольклорним аспектом звичаєвого права, методикою навчання фольклору та образною системою усної народної творчості.
Науковий доробок новопризначеної омбудсменки налічує понад 100 праць, серед яких 17 науково-методичних видань, навчальні посібники, підручник, а також публікації, присвячені питанням захисту української мови. Її кандидатуру на посаду подав омбудсмен з прав людини Дмитро Лубінець.
ЩО ВХОДИТЬ ДО ПОВНОВАЖЕНЬ МОВНОГО ОМБУДСМЕНА?
Уповноважений із захисту державної мови, або мовний омбудсмен, — це посадовець, відповідальний за дотримання Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
До основних обов’язків омбудсмена входить:
- контроль за виконанням мовного законодавства органами влади, установами та організаціями;
- реагування на скарги громадян/ок щодо порушень мовних прав;
- взаємодія з урядовцями та громадськістю;
- інформаційно-просвітницька робота щодо значення української мови.
Він також може складати протоколи та накладати штрафи в разі порушення закону.
ХТО ЩЕ ПРЕТЕНДУВАВ НА ПОСАДУ?
На конкурсі, який тривав протягом декількох тижнів, крім Івановської, розглядали також кандидатури урядовця Павла Полянського та представника Мін’юсту Олександра Завальського. Кандидатури викликали критику з боку експертів і громадських діячів, зокрема через брак у них досвіду правозахисної діяльності та безпосередньої участі в захисті державної мови.
Особливо обговорюваним стало бачення Завальського, який запропонував «досліджувати причини російськомовності населення» — така теза викликала хвилю обурення у професійному середовищі.
Нагадаємо, з 2020 року посаду мовного омбудсмена обіймав Тарас Кремінь — науковець, політик і співавтор мовного закону. Його каденція завершилася 2 липня 2025 року. Формально — через завершення строку призначення, хоча закон дозволяє повторне висування на другий термін.
Попри заклики низки українських громадських діячів і митців залишити Кременя на посаді, уряд вирішив призначити нового омбудсмена. Відкрите звернення з підтримкою Кременя підписали письменники Сергій Жадан, Оксана Забужко, Андрій Курков, Юрій Андрухович, акторки Ірма Вітовська, Наталя Сумська, Ада Роговцева, а також Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.
Сам Кремінь раніше заявляв, що серед кандидатів на конкурс не було осіб із відповідним досвідом мовного захисту чи правозахисту. Також він додав, що пропозицій залишитися на посаді вдруге не отримував.
Фото Навчально-наукового інституту філології КНУ