Волонтерство як ключ до майбутньої професії. Як волонтерська робота допомагає підліткам знайти своє покликання?

Волонтерство як ключ до майбутньої професії. Як волонтерська робота допомагає підліткам знайти своє покликання?

Зовсім скоро випускники й випускниці шкіл постануть перед важливим вибором: яку професію обрати та куди, зрештою, вступати?

Щоб відповідь була не спонтанною, а виваженою та свідомою, профорієнтаційні заходи в школах не варто відкладати на останні роки навчання, натомість починати їх із 8–9-х класів (14–15 років). 

Таку думку висловили батьки учнівства під час опитування «Освіта для мінливого світу» в межах політики Міністерства освіти і науки України «Освіта для життя». Саме з цього віку, на думку більшості опитаних батьків, учні й учениці вже здатні свідомо обирати напрям, а тому їм потрібні цілеспрямовані профорієнтаційні заходи.

Однак це мають бути не тільки уроки чи лекції про світ професій. Волонтерство також може допомогти дитині визначитися зі сферою, яка їй подобається. Як саме? Про це «Вчися.Медіа» поспілкувалося із представницями ГО «Українська Волонтерська Служба» — Даною Гіді, менеджеркою проєктів, та Наталією Калантаєнко, керівницею партнерств.

Більше про те, які якості розвиває волонтерство, які можливості пропонує та з чого загалом почати, читайте в нашому матеріалі.

ЯКОЮ МАЄ БУТИ ПРОФОРІЄНТАЦІЯ В ШКОЛАХ?

Найдієвішими способами профорієнтації, за даними опитування МОН «Освіта для мінливого світу», батьки учнівства називають:

  • відвідування реальних робочих місць, щоб діти на власні очі бачили різні професії в реальних умовах;
  • проєктна та практична діяльність у школі (ідея в тому, щоб учні й учениці пробували себе в різних ролях через спеціальні шкільні проєкти, як-от мініпідприємства, учнівські стартапи, ярмарки професій тощо)​;
  • стажування та практика для учнівства старших класів під час канікул або як частина навчання​;
  • зустрічі з фахівцями з різних галузей та майстер-класи (батьки вважають, що пряме живе спілкування може мотивувати дітей більше, ніж просто інформація з підручника);
  • профорієнтаційне тестування та консультації зі шкільними психологами.

В «Українській Волонтерській Службі» (УВС) також акцентують і на значенні волонтерства в професійному виборі дитини.

Багато хто сприймає волонтерство як щось одностороннє: мовляв, ти просто допомагаєш іншим і нічого не отримуєш натомість. Але насправді волонтерство — це взаємний процес. Так, ти допомагаєш, але водночас здобуваєш не менше: досвід, нові знайомства й розуміння себе»

Наталія Калантаєнко

Також волонтерство дає змогу на практиці спробувати себе в різних ролях, додає Дана Гіді. Це може допомогти підліткам краще усвідомити, що саме їм цікаво та яка робота їм підходить.

Крім цього, за словами Дани Гіді, досвід волонтерства може бути корисним як для вступу до університету, так і для роботи. Зауважимо, що нещодавно в Україні набув чинності закон щодо сприяння розвитку волонтерства серед здобувачів освіти. 

Тепер волонтерський досвід може впливати на вступ до закладів освіти. Розповісти про волонтерську діяльність можна в мотиваційному листі вступника, а також додати копії (фотокопії) матеріалів для підтвердження. Крім цього, закон дозволяє зараховувати як практику час волонтерської діяльності, якщо вона відповідає освітній програмі закладу.

«Також волонтерство — це чудовий спосіб отримати перший досвід роботи. Дуже часто молодь стикається із ситуацією, коли для працевлаштування вимагають досвід, якого ще немає. Волонтерська діяльність розв’язує цю проблему: уже в підлітковому віці можна навчитися керувати командою, працювати з пресою, комунікувати з громадою, досліджувати проблеми (наприклад, у сфері захисту тварин) і втілювати реальні зміни», — пояснює менеджерка проєктів УВС. 

Якщо вас цікавить SMM, журналістика, івент-менеджмент, дизайн або будь-яка інша сфера, волонтерство допоможе зібрати кейси до вашого портфоліо. А це вже перший крок до майбутньої професії, стверджує і Наталія Калантаєнко.

ЯКІ ЩЕ НАВИЧКИ ФОРМУЄ І ЯКІ МОЖЛИВОСТІ НАДАЄ ВОЛОНТЕРСТВО?

1. Соціальні зв’язки та комунікація

Волонтерство — це нагода для спілкування з людьми, які поділяють однакові цінності. Це своєрідна спільнота підтримки та довіри, де кожен/кожна може знайти однодумців, навіть якщо у звичному колі таких людей немає, каже Дана Гіді.

«Це справжній нетворкінг — не в стилі “знайомства заради вигоди”, а про взаємну довіру та спільні цінності. Люди, з якими ви волонтерите, можуть згодом стати партнерами, колегами, менторами чи навіть друзями. Це той соціальний капітал, який має значення і в особистому, і в професійному житті», — додає Наталія Калантаєнко.

2. Розвиток цінностей

«Це чудовий спосіб зрозуміти, що для тебе важливо. Патріотизм, людяність, взаємодопомога — усе це формується не з підручників, а через дії. Підлітковий вік — це саме той період, коли варто шукати й зміцнювати власні цінності, і волонтерство тут може стати надійною опорою», — продовжує Наталія.

3. Командна робота

Волонтерство передбачає багато спільної роботи — і не обов’язково в межах школи.  Це про вміння працювати в команді, стверджують обидві спікерки. Підлітки можуть познайомитися з новими людьми, з якими зазвичай не перетинаються, побачити інші способи комунікації, разом пройти певний шлях співпраці, навчитися пропонувати свої ідеї і водночас дослухатися до чужих.

4. Креативність і подолання соціальних викликів

Волонтерство також розвиває креативність, адже воно передбачає пошук рішень для реальних суспільних проблем — навіть за умов обмежених ресурсів. Це поле для експериментів, нових ідей, неординарних підходів, які можуть мати значущий вплив на людей і громаду, стверджують спікерки.

5. Організаційні навички

«Планування, тайм-менеджмент, логістика, домовленості з іншими людьми — усіх цих навичок підлітки набувають під час волонтерських проєктів. Часто доводиться купувати чи замовляти речі для волонтерських акцій, координувати зустрічі, стежити за термінами — і все це тренує організованість та відповідальність», — наголошує Дана Гіді.

6. Лідерство та ініціативність

Також під час волонтерської діяльності можна виявити і свої лідерські якості, додає менеджерка. Можна організовувати події, брати на себе відповідальність за частини проєктів, координувати роботу інших. Це формує впевненість у власних силах, дає змогу помилятися, пробувати знову. Саме тут підлітки вперше усвідомлюють: «Я можу щось змінювати, це мені до снаги».

«Волонтерство — це не просто допомога іншим, а потужний інструмент, який дає підліткам відчуття сили, впливу та відповідальності. Завдяки участі у волонтерських ініціативах школярі починають розуміти, що вони можуть і мають змінювати своє оточення, якщо хочуть жити в розвиненій, демократичній країні.

Це перший крок до активної участі в житті громади та держави. Згодом таке усвідомлення трансформується в проактивну громадянську позицію: участь у виборах, громадських ініціативах тощо», — акцентує Наталія Калантаєнко.

ЯК ПОЧАТИ СВІЙ ШЛЯХ У ВОЛОНТЕРСТВІ: ПОРАДИ ПІДЛІТКАМ

Якщо ви підліток/підлітка й замислюєтеся над тим, щоб волонтерити, але не знаєте, з чого почати, ось кілька практичних порад від наших спікерок.

  • Знайдіть перевірену організацію

Почати можна з пошуку волонтерських можливостей на спеціалізованих сайтах. Наприклад, Дана Гіді радить «Національну Волонтерську Платформу». Там ви знайдете можливості від різних організацій з усієї України — як онлайн, так і офлайн. Головне обрати те, що дійсно вас цікавить.

  • Не бійтеся експериментувати

Спробуйте себе в різних напрямах волонтерства. Навіть якщо не маєте досвіду — це нормально. Волонтерські організації, як правило, не очікують, що ви вже все вмієте. Навпаки, вони готові підтримати вас і навчити. Головне — ваші цікавість, час і бажання вкладатися, запевняє Дана Гіді.

  • Досліджуйте виклики у своїй громаді

Зберіться з друзями або самостійно подумайте, які проблеми є у вашому місті чи селі. Пошукайте, як їх розв’язували інші, або обміркуйте власне рішення: будь-які глобальні зміни починаються з маленьких кроків.

«Наприклад, якщо вас цікавить журналістика, ви можете волонтерити, створюючи тексти для локального медіа. Якщо любите тварин — писати про тварин у притулках, допомагати їм знайти дім. Пам’ятайте, що це не тільки корисний досвід, а й можливість познайомитися з майбутніми роботодавцями», — підсумовує Наталія Калантаєнко.

Фото «Української Волонтерської Служби»

Авторка тексту: Ірина Троян

Інші статті

Переглянути все
Переглянути все