Ясла з трьох місяців — це можливість, а не обов’язок для родини. Пояснюємо, що пропонує новий закон про дошкільну освіту

Що ліпше для немовлят — мамин догляд чи перебування в садочку? Єдиної правильної відповіді немає, бо в родинах можуть бути дуже різні ситуації. Хтось готовий провести три роки в декретній відпустці, а комусь бракує грошей, бо родина переїхала із зони бойових дій і облаштовується з нуля на новому місці, через що мама вимушена повертатися до роботи.

Власне, для таких випадків і передбачні ясла з трьох місяців, коли через певні життєві обставини родина потребує підтримки в догляді за немовлятами. Ніхто не змушує віддавати дітей у садочок відразу після народження, це швидше можливість, яку пропонує ухвалений торік закон про дошкільну освіту і якою за потреби можуть скористатися батьки.

  • Як працюватимуть ясла для дітей із трьох місяців;
  • яким може бути графік роботи ясельних груп;
  • як громади готуються до створення таких типів дитсадків;
  • чи обов’язково віддавати малят у садочки саме з трьох місяців — про все це «Вчися.Медіа» поспілкувалося з Анастасією Коноваловою, заступницею міністра освіти й науки.

ЯК МОЖЕ ПРАЦЮВАТИ ГРУПА ЧИ САДОК ДЛЯ НЕМОВЛЯТ

— Закон про дошкільну освіту передбачає роботу ясельних груп чи дитсадків для немовлят від трьох місяців. Ідеться про створення з нуля таких закладів чи на основі наявних (наприклад, у дитсадках відкриватимуться відповідні групи)?

— Насамперед ясла в нас уже є — це не щось нове. Зараз вони працюють для дітей від півтора року. Опція для найменших — від трьох місяців — теж є, але прямо завтра відкрити таку групу в комунальному секторі навряд чи вийде. Бо педагоги ще не готові, приміщення не обладнані, та й попиту на це немає. Просто не було ще випадків, щоб масово мами прийшли і сказали: «Нам потрібно віддати дитину від трьох місяців».

Анастасія Коновалова

Анастасія Коновалова

Якщо ж така потреба є, можна зробити ясла як групу в садочку, який працює, а можна відкрити її прямо на базі місця роботи батьків або в окремому спеціально обладнаному приміщенні. Це одна з можливих опцій.

Закон не пишеться на рік-два й не приймається миттєво — це план на 10 років уперед. І, чесно кажучи, цілком можливо, що така послуга матиме більший попит у приватному секторі, ніж у комунальних садках. Можливо, це будуть мінігрупи — приватні або комунальні, — але точно не всі мають зараз бігти й відкривати ясла для немовлят. Це варіанти й можливості, які регулює закон, але жодних термінових вимог немає.

Яким може бути співвідношення немовлят та вихователів і помічників вихователів в одній групі для дітей від 3 місяців?

— У нас є новий типовий штатний норматив і закон про дошкільну освіту, який передбачає, скільки вихователів має бути на дитину. Наприклад, для дітей від трьох місяців до одного року — не більше ніж п’ять вихованців на одного вихователя, але водночас обовʼязково має бути помічник вихователя (за штатними нормативами). Тож у такій групі має бути двоє дорослих на п’ять дітей.

Яким може бути графік роботи таких груп чи садків (повний день, кілька годин на день тощо) і як у ньому враховуватимуться виклики воєнного часу (наприклад, вихователям доведеться будити дітей під час тривоги)?

— На мою думку, до закінчення воєнного стану питання про відкриття груп для таких маленьких діток навряд чи підійматиметься, бо це справді величезний виклик із погляду безпеки. Діти такого віку взагалі не можуть самі ходити. Навіть якщо на п’ятеро дітей є двоє дорослих, їх одночасно не можна просто взяти на руки і швидко евакуювати.

Я не вбачаю, що приватний сектор чи комунальний візьмуть на себе таку відповідальність. Наголошую, що це лише опція, можливість, яку можуть обирати й заклади, і батьки. Я також не уявляю, що сьогодні в наших реаліях мама віддасть тримісячну дитину навіть у заклад з укриттям.

Проте така можливість є. Якщо якийсь заклад захоче відкрити таку групу, він має пройти ліцензування і перевірки різними органами. Якщо заклад відповідатиме санітарним та державним будівельним нормам, положенням про типи закладів і ліцензійним вимогам — тоді він зможе працювати.

Для держави зараз це не пріоритет — масштабувати послуги саме для наймолодших дітей. Для нас важливіше розвивати послуги для дітей від одного року, і саме над цим ми зараз працюємо. Але опція для малюків є, і ми, як держава, лише контролюватимемо якість, якщо такі послуги з’являться.

Щодо графіка роботи — це вже питання засновника чи власника: приватний заклад, ФОП чи комунальний заклад самі вирішують, як працювати. Закон зараз дає змогу надавати послуги до 11 годин на день коштом місцевого бюджету. Крім того, можна відкривати чергові платні групи або сезонні групи. Вибір великий і формується під потреби й можливості громади або під запити батьків, якщо це приватний сектор.

До речі, яким вимогам / критеріям має відповідати група чи заклад для дітей від трьох місяців, вочевидь, у ньому точно має бути укриття?

— Вимоги до укриття такі ж, як і для всіх садочків — це прописано в державних будівельних нормах і це контролює Державна служба надзвичайних ситуацій. Вимоги санітарного регламенту зараз оновлюють, щоб врахувати потреби саме цієї вікової групи. Звісно, буде окремий порядок харчування — це теж документ, який наразі переглядають і оновлюють. Головні документи — ліцензійні умови, положення про типи закладів, порядок організації харчування — вони всі є, але зараз їх оновлюють. Загалом це будуть ті ж вимоги, що і для старших дітей, але зі своєю специфікою.

ЧОМУ ВІДДАВАТИ ТРИМІСЯЧНИХ ДІТЕЙ У САДОЧОК — НЕ ОБОВ’ЯЗКОВО

— В одному з коментарів на фейсбук-сторінці «Вчися.Медіа» йшлося про те, що немовлятам потрібна мама, а не тьоті в садочку. Мені здається, що варто ще раз обговорити, чи обов’язково батькам, які мають тримісячних малят, віддавати їх у такі групи чи садочки?

— Діти до шести місяців, згідно з рекомендаціями ВООЗ, мають бути виключно на грудному вигодовуванні. А забезпечити це, якщо дитина не з мамою, дуже складно. Тож важливо, щоб у цьому віці малюк був саме з мамою. Віддавати дитину в садочок у такому віці — зовсім не обов’язково. Та й загалом дошкільна освіта в Україні не є обов’язковою, крім останнього року перед школою. І навіть цей рік можна пройти вдома, у сімейній формі, головне — щоб дитина здобула знання відповідно до державного стандарту. Тобто відвідування садочка до п’яти років — це право родини, а не обов’язок.

— Які наразі є можливості в громад, щоб заохочувати дошкільників працювати з немовлятами, адже зараз вони нарікають на низьку зарплату, яка не відповідає їхньому навантаженню?

— Дошкілля зараз повністю на відповідальності громад. І якщо говорити чесно, то найкращий спосіб заохотити працівників працювати — це платити їм гідну зарплату. Але зараз економічна ситуація складна, багато громад мають дефіцит бюджету, тобто грошей просто немає.

Чи відкривати групи для немовлят — це рішення самої громади. Вона дивиться, чи є на це попит. Наприклад, за дослідженням, яке проводив ЮНІСЕФ, 85 % батьків вважають, що дитину варто віддавати до садочка з двох років. Це не означає, що попиту на такі групи немає взагалі, але традиційно батьки вважають, що до двох років дитина має бути вдома.

Іноді ситуація така, що батькам треба вийти на роботу, і тоді ми не можемо ігнорувати такі запити. Але і громади не зобов’язані відкривати такі групи — вони можуть це зробити, якщо бачать у цьому потребу й мають ресурс. Такі послуги справді дорожчі: на малюків потрібно більше вихователів, кращі умови. Тож громади мають зважати на свої можливості.

Ми, як держава, працюємо над програмою державної підтримки дошкільної освіти. Але програма ще не затверджена, тому наразі покладатися на неї не можемо.

Фото МОН та Freepik

Авторка тексту: Інна Лиховид

Інші статті

Переглянути все
Переглянути все